Właściwości miodu lawendowego, skład, zastosowanie, zalety
zdjęcie miodu lawendowego
Miód lawendowy to miód, który pszczoły zbierają z kwiatów lawendy i lawendy. Miód lawendowy to rzadka odmiana miodu o wspaniałym smaku, pożywna, bogata w korzystne pierwiastki śladowe o dobrych właściwościach antyoksydacyjnych i antybakteryjnych.
Zawartość
1 Cechy miodu lawendowego
1.1 Jak wygląda miód lawendowy
1.2 Kolor miodu lawendowego
1.3 Aromat miodu lawendowego
1.4 Smak miodu lawendowego
1.5 Skład miodu lawendowego
1.6 Krystalizacja miodu lawendowego
1.7 Kalorie w miodzie lawendowym
1.8 Kiedy zbiera się miód lawendowy?
2 zalety miodu lawendowego
2.1 Miód lawendowy jako źródło witamin i przeciwutleniaczy
2.2 Właściwości antybakteryjne miodu lawendowego
2.3 Lawendowy miód na ból gardła i kaszel oraz inne infekcje dróg oddechowych
2.4 Miód lawendowy koi i leczy żołądek
2.5 Miód lawendowy w pielęgnacji skóry
3 Właściwości lecznicze miodu lawendowego
3.1 Miód lawendowy dla dzieci
4 Przepisy na kurację miodem lawendowym
4.1 Przepisy na przeziębienie i grypę
4.2 Przepisy na bezsenność
5 Przeciwwskazania do stosowania miodu lawendowego
6 Zastosowanie miodu lawendowego w kosmetologii
6.1 Lawendowy miód na piękno włosów
6.2 Lawendowy miód do skóry twarzy
7 Lawendowy miód w gotowaniu
8 Filmy lawendowy miód
9 Jak wybrać miód lawendowy, jak odróżnić naturalny miód lawendowy od podróbki z wyglądu
10 Miód lawendowy lub kwiatowy
Właściwości miodu lawendowego
Miód lawendowy to rzadka odmiana miodu kwiatowego, dobroczynne właściwości miodu lawendowego opierają się na tak dobroczynnych substancjach jak witaminy, przeciwutleniacze, minerały, aminokwasy, enzymy i inne, które pszczoły tworzą z nektaru i pyłku kwiatów lawendy, wzbogacając je w swoje enzymy. Rozważając skład miodu lawendowego, jego najciekawsze właściwości i właściwości zdrowotne, rozważmy cechy miodu lawendowego.
Jak wygląda miód lawendowy?
lawendowy miód zdjęcieWięc lawendowy miód. Jak wygląda miód lawendowy? Jaki jest smak, kolor, aromat miodu lawendowego. Zobaczmy, jak szybko krystalizuje miód lawendowy. Jakie właściwości ma miód lawendowy.
lawendowy kolor miodowy
Kolor miodu lawendowego jest bardzo ciekawy, jeśli po wypompowaniu miód lawendowy jest przezroczysty, złocistożółty, jakby do słoika wpadł promień słońca, to po skrystalizacji kolor miodu lawendowego staje się biały, z perłowym odcieniem .
Aromat lawendowego miodu
Aromat miodu lawendowego jest wyjątkowy, wydziela mocny, prawie kwaśny aromat, ale jednocześnie z miodu będzie pochodzić bukiet jasnych aromatów kwiatowo-owocowych, ze słabym delikatnym kwiatowym aromatem lawendy. Aromat lawendy w miodzie nie powinien być ostry i mocny.
Smak miodu lawendowego
Smak miodu lawendowego jest średnio słodki, świeży, kwaskowaty. Miód lawendowy ma bardzo silny posmak. W posmaku bywa, że nie każda partia miodu ma posmak owocowy - posmak czarnej porzeczki lub cytrusowo-truskawkowy.
Skład miodu lawendowego
Skład miodu lawendowego
pH: 3,8
Woda: 16,7 g / 100 g
Fruktoza: 36,0 g / 100 g
Glukoza: 30,6 g / 100 g
Sacharoza: 5,7 g / 100 g.
W skład miodu lawendowego wchodzą związki fenolowe i inne: naringenina, luteolina, kwas galusowy i kawowy.
Do najważniejszych związków lotnych występujących w miodzie lawendowym należą: heptanal, heksanal, tlenek nerolidolu, kumaryna, wysokie stężenia heksanolu i hotrienolu, n-heksanal, n-heptanal, aldehyd fenylooctowy, aldehyd fenylooctowy.
Krystalizacja miodu lawendowego
biały miód lawendowy photoMiód lawendowy jest lepki, gęsty, ale łatwo się rozsmarowuje. Miód lawendowy krystalizuje kilka miesięcy po odciąganiu. Po skrystalizacji miód lawendowy staje się drobnoziarnisty, ale z każdym rokiem wielkość kryształków miodu może się zmieniać, co zależy zarówno od odmiany lawendy, jak i innych czynników. Miód lawendowy ma większe kryształy niż miód lawendowy.
miód lawendowy kalorie
Kaloryczność miodu lawendowego kształtuje się na poziomie 315-320 kcal na 100 gram miodu. W jednej łyżeczce - 37-42 kcal, w jednej łyżce stołowej - 109-114 kcal.
Kiedy zbiera się miód lawendowy?
Pszczoły lawendowe są zbierane z kwiatów lawendy i lawendy, najczęściej lawendy i lawendy (mieszanka kilku rodzajów lawendy), uprawianych w celu produkcji olejku lawendowego, który jest powszechnie ceniony w perfumerii i kosmetyce, a także w medycynie. W warunkach Krymu kwitnienie wczesnych odmian lawendy rozpoczyna się około 10-15 czerwca i trwa około 15-20 dni, odmiany późne kwitną do połowy lipca. Ale ponieważ lawenda jest uprawiana w celu produkcji olejku lawendowego, jest koszona na samym szczycie kwitnienia.
Z reguły pszczelarze, aby uzyskać czysty miód lawendowy, wypompowują cały miód z uli, który jest dostępny przed zakwitnięciem lawendy, a następnie ponownie wypompowują miód, gdy zakwitnie lawenda. W ten sposób uzyskuje się czysty miód lawendowy. Dlatego świeżo pompowanego miodu lawendowego na Krymie nie można uzyskać wcześniej niż na początku
Lipiec, a najpóźniej w trzeciej dekadzie lipca, a nawet wcześniej – zależy to od pory koszenia lawendy.
Oprócz Krymu lawendę uprawia się na Kaukazie Północnym iw Mołdawii, ale nasadzenia lawendy zajmują bardzo mały obszar.
Jeśli na przykład zdecydujesz się zamówić miód lawendowy we Francji, to miód lawendowy we Francji jest zwykle zbierany od końca czerwca do początku sierpnia, w zależności od warunków klimatycznych, wysokości i odmiany lawendy. Z reguły we Francji najwięcej miodu lawendowego jest w sprzedaży pod koniec lipca. ale w tym przypadku istnieją funkcje, które omówimy poniżej.
Przydatne właściwości miodu lawendowego
Zbieranie miodu lawendowego przez pszczoły Dobroczynne właściwości miodu lawendowego są znaczące i specyficzne, przyjrzyjmy się bliżej.
Miód lawendowy jako źródło witamin i przeciwutleniaczy
Dobroczynne właściwości miodu lawendowego wynikają z obecności w nim witamin i aminokwasów. Miód lawendowy zawiera najwyższy poziom tyrozyny ze wszystkich badanych miodów.
Co to jest tyrozyna i dlaczego jest tak ważna?
Jest jednym z niezbędnych aminokwasów i nasz organizm wykorzystuje go w wielu miejscach:
- do wytwarzania neuroprzekaźników, które mogą pomóc w zapobieganiu lub leczeniu niektórych schorzeń.
- Używając niacyny, kwasu foliowego, witaminy C i miedzi, nasz organizm przekształca tyrozynę w wiele ważnych substancji, w tym w melaninę, pigment skóry i żeński hormon estrogen.
- w leczeniu depresji, lęku, zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD), zaburzeń uwagi spowodowanych brakiem snu, stresem, zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS), choroby Parkinsona, choroby Alzheimera i chronicznego zmęczenia.
- Spożywanie tyrozyny z mleczkiem pszczelim zwiększa poziom dopaminy i tyraminy w mózgu.
Miód lawendowy, jego dobroczynne właściwości uzupełnia zawartość innych zawartych w nim aminokwasów: fenyloalaniny, proliny, tyrozyny, izoleucyny, argininy, histydyny, lizyny i waliny.
Korzystne właściwości miodu lawendowego wynikają z wysokich właściwości przeciwutleniających.
Uważa się, że właściwości antyoksydacyjne miodu lawendowego wynikają z jego flawonoidów i związków fenolowych: naringeniny i luteoliny, które występują w dużych ilościach w miodzie lawendowym, a także dużej zawartości kwasu galusowego i kawowego. Uważa się, że kwas galusowy ma zdolność zabijania komórek rakowych bez szkodzenia zdrowym. Kwas kawowy jest stosowany w suplementach w celu poprawy wyników sportowych i leczenia zmęczenia związanego z wysiłkiem fizycznym.
Właściwości antybakteryjne miodu lawendowego
Miód lawendowy ma właściwości przeciwgrzybicze.
Działanie przeciwgrzybicze miodu lawendowego na Candida albicans, Candida krusei i Cryptococcus neoformans. Miód lawendowy wykazuje silne działanie przeciwgrzybicze na wszystkie z nich, zwłaszcza na Candida krusei. Naukowcy uważają, że w przyszłości miód lawendowy może być stosowany jako naturalny lek na infekcje miotyczne.
Miód lawendowy jest uważany za mało skuteczny jako środek przeciwdrobnoustrojowy w porównaniu z miodem manuka i niektórymi innymi odmianami miodu. Działanie antybakteryjne miodu lawendowego jest uważane na Zachodzie za umiarkowane lub niskie.
Jednak pszczelarze krymscy mają w tej kwestii własne zdanie i uważają miód lawendowy za dobry środek antyseptyczny w porównaniu z innymi odmianami miodu kwiatowego.
Miód lawendowy ma również doskonałe właściwości konserwujące.
Miód lawendowy na ból gardła i kaszel oraz inne infekcje dróg oddechowych
Miód lawendowy jest przydatny przy infekcjach dróg oddechowych. Miód kwiatowy to doskonały naturalny środek na kaszel i ból gardła. Jego lepka konsystencja doskonale łagodzi ból gardła, łagodzi podrażnienia i wspomaga gojenie błony śluzowej gardła. Jego działanie antybakteryjne pomaga zmniejszyć obciążenie bakteryjne, pomagając zahamować rozwój infekcji dróg oddechowych, takich jak przeziębienie i grypa oraz łagodzić ich objawy. Zaleca się albo dodać miód do herbaty, albo po prostu go wziąć. Najlepiej używać tylko naturalnego miodu, ponieważ zawiera wszystkie jego dobroczynne składniki (pyłki, witaminy, flawonoidy itp.).
Zaleca się również unikanie podgrzewania miodu, ponieważ ciepło niszczy większość lub wszystkie jego biologicznie aktywne składniki. Dlatego przy dodawaniu miodu do herbaty ważne jest, aby herbata ostygła, aby jej ciepło nie osłabiło dobroczynnych właściwości miodu lawendowego.
Lawendowy miód koi i leczy żołądek
Miód lawendowy działa kojąco na błony śluzowe, na których tworzy swego rodzaju warstwę ochronną, która zapobiegnie dalszym podrażnieniom i umożliwi gojenie wrażliwych błon śluzowych. Miód był tradycyjnie stosowany w dolegliwościach takich jak ból gardła, zapalenie żołądka, wrażliwa skóra, skaleczenia, rany, oparzenia i blizny. Wstępne badania potwierdzają skuteczność miodu w leczeniu.
Miód lawendowy w pielęgnacji skóry
Jak wszystkie rodzaje miodu, miód lawendowy jest dobry dla skóry. Stosowanie miodu lawendowego może pomóc w naturalnym zmniejszeniu częstotliwości wyprysków trądzikowych, ponieważ ma
miejscowe działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, a ponieważ ma działanie łagodzące, łagodzące podrażnienia i zaczerwienienia, pomaga odblokowywać pory, pomagając w walce z trądzikiem.
Miód lawendowy pomaga w leczeniu zapalenia skóry, egzemy, łuszczycy, pokrzywki. Zastosowanie miodu lawendowego pozwala zlikwidować różne problemy dermatologiczne na skórze twarzy.
Miód lawendowy stosowany jest w leczeniu trądziku.
Właściwości lecznicze miodu lawendowego
• Właściwości lecznicze miodu lawendowego wykazują dobre wyniki jako środek antyseptyczny, do użytku zewnętrznego w leczeniu oparzeń, ukąszeń owadów, małych zakażonych ran, skaleczeń.
• Lecznicze właściwości miodu lawendowego mogą być stosowane jako środek przeciwreumatyczny i przeciwskurczowy.
• Lecznicze właściwości miodu lawendowego wykorzystywane są jako środek łagodzący kaszel oraz jako środek przeciwzapalny na drogi oddechowe w chorobach układu oddechowego.
• Lecznicze właściwości miodu lawendowego są niezbędne w leczeniu zapalenia oskrzeli, grypy, migdałków, a także problemów z bezsennością, a nawet nadciśnieniem.
Lecznicze właściwości miodu lawendowego stosowane są jako środek przeciwdrgawkowy i przeciwskurczowy w celu łagodzenia skurczów mięśni.
Miód lawendowy dla dzieci
Miód lawendowy można podawać dzieciom, jest umiarkowanie słodki i lubią go, ale nie zaleca się podawania miodu lawendowego dzieciom do lat trzech.
Przepisy na kurację miodem lawendowym
Przepisy na przeziębienie i grypę
Na przeziębienia i grypę zaleca się miód lawendowy w różnych postaciach, wystarczy jeść naturalny miód lawendowy, zażywać go z herbatą. W leczeniu chorób układu oddechowego we Francji zaleca się nawet wdychać jego aromat.
Przepisy na bezsenność
Na bezsenność na 2 godziny przed snem wskazane jest picie ciepłej wody z rozcieńczonym w niej miodem lawendowym. Pomaga się wyciszyć i dobrze spać.
Przeciwwskazania do stosowania miodu lawendowego
Miód lawendowy może powodować reakcje alergiczne u osób podatnych. Osoby uczulone na pyłek kwiatów lawendy, enzymy pszczele i inne produkty pszczele powinny unikać spożywania miodu lawendowego. Jeśli nie masz pewności, czy jesteś uczulony, po prostu posmaruj skórę miodem i obserwuj reakcje, aby sprawdzić, czy można bezpiecznie jeść miód lawendowy.
Nie nadużywaj miodu dla osób z cukrzycą.
Zastosowanie miodu lawendowego w kosmetologii
Użyteczne właściwości miodu lawendowego są wykorzystywane nie tylko w medycynie tradycyjnej czy gotowaniu, ale także w kosmetyce, do pielęgnacji skóry czy włosów.
Lawendowy miód na piękno włosów
Do pielęgnacji włosów wykorzystuje się dobroczynne właściwości miodu lawendowego. Miód służy do przygotowania mieszanek odżywczych do włosów.
Lawendowy miód na skórę
Dobroczynne właściwości miodu lawendowego są wykorzystywane do pielęgnacji skóry twarzy, ponieważ nie tylko leczą oparzenia, skaleczenia, ale stosowanie miodu lawendowego może eliminować różne problemy dermatologiczne skóry twarzy.
Miód lawendowy dobrze oczyszcza pory skóry, zapobiega pojawianiu się trądziku, jest stosowany w leczeniu trądziku. Ponadto miód lawendowy świetnie nadaje się do poszarzałej skóry, nadając jej naturalnego blasku i blasku.
dobroczynne właściwości miodu lawendowego doskonale wspomagają skórę twarzy w ramach maseczek miodowych.
Miód lawendowy w gotowaniu
Użyteczne właściwości miodu lawendowego są szeroko stosowane w kuchni. W regionach, gdzie tradycyjnie pozyskuje się miód lawendowy (Francja, Hiszpania), istnieje cała linia dań, w których tradycyjnie stosuje się miód lawendowy, co nadaje potrawom szczególny, świeży, letni smak. W każdej kuchni miód lawendowy można wykorzystać do robienia kanapek, jako dodatek do deserów, a także do gorących napojów, jogurtów, lodów, sałatek ze świeżych owoców.
Jak wybrać miód lawendowy, jak odróżnić naturalny miód lawendowy od podróbki z wyglądu?
Jak wybrać dobry miód lawendowy przy zakupie. To pytanie jest bardzo trudne, ponieważ nawet rynek europejski jest zaśmiecony nie prawdziwym miodem lawendowym, ale fałszywym - podgrzewanym miodem z kwiatami lawendy. Jednocześnie udział pyłku lawendy w miodzie jest tak mały (w UE dla naturalnego jednokwiatowego miodu lawendowego wymagane jest tylko 15-20% pyłku), co nie może być wskaźnikiem autentyczności miodu lawendowego.
Generalnie miód lawendowy jest produkowany w dość ograniczonych regionach świata. Może to być Kaukaz Północny, Krym, Mołdawia, Bałkany, Francja, Hiszpania, Nowa Zelandia, Australia, Kalifornia. Jednocześnie powiedzmy od razu, że cena na światowym rynku miodu lawendowego jest dość wysoka i wynosi około 70-80 dolarów za 1 kg miodu lawendowego od 2015 roku i od tego czasu ceny nie spadły. We Francji miód lawendowy jest chroniony specjalnym znakiem towarowym, ponieważ może być produkowany tylko w ograniczonej liczbie regionów, np. w Prowansji. Jednocześnie cały miód lawendowy zebrany w Prowansji jest prawie całkowicie wykupywany przez lokalne restauracje, a popyt przewyższa podaż o około
100 razy. W Hiszpanii co roku odbywa się konkurs pszczelarzy produkujących miód lawendowy, podczas którego określają najlepszy miód lawendowy w Hiszpanii i publikują wyniki konkursu, wskazując, którzy pszczelarze mają najlepszy miód lawendowy i jego cechy. Więc gdziekolwiek kupisz miód lawendowy, w Europie, na Krymie lub na Kaukazie, znajdź pszczelarza, który otrzymuje miód lawendowy i kup miód bezpośrednio od niego, ponieważ w przeciwnym razie ryzykujesz zakup tylko super drogiego podróbki.
Byłoby też dobrze, gdyby rosyjscy pszczelarze przeprowadzili konkurs na najlepszy miód lawendowy w ramach regionalnych organizacji pszczelarskich, aby konsumenci wiedzieli, gdzie kupić najlepszy miód.
Miód lawendowy lub kwiatowy
Pamiętaj, że miód lawendowy to przede wszystkim produkt spożywczy, ale miód lawendowy ma wyjątkowe dobroczynne właściwości, smak miodu lawendowego jest wyjątkowy, ale nadal używaj go bardziej jako produktu spożywczego, a nie jako lekarstwa. Dobry miód kwiatowy zebrany na ekologicznie czystym terenie z ziół łąkowych lub leśnych będzie nie mniej użyteczny i smaczny niż miód lawendowy. Dlatego przede wszystkim skup się na pszczelarzach i kup miód naturalny, czy to miód lawendowy, czy miód kwiatowy.
Комментариев нет:
Отправить комментарий