Zachowanie wartości odżywczych miodu

 Zachowanie wartości odżywczych miodu



Zachowanie wartości odżywczych miodu Miód to wspaniały i niepowtarzalny dar natury, który trafia na rynek w podobny sposób, w jaki wytwarzały go pszczoły miodne. Ponieważ miód jest przedmiotem zainteresowania właśnie jako produkt naturalny, niezwykle ważne jest zachowanie jego pierwotnego delikatnego aromatu i przyjemnego smaku.



Wiele problemów, które pojawiają się przed pszczelarzem, pakowaczem i handlowcem podczas sprzedaży miodu, można rozwiązać, jeśli zostanie on odpowiednio przetworzony przed lub po odciąganiu. Najważniejszymi problemami opakowań są nadmierna wilgoć w miodzie, pęcherzyki powietrza, ziarna pyłku czy cząsteczki wosku. Zastosowanie nowoczesnego sprzętu do pompowania miodu zapobiega tworzeniu się w nim pęcherzyków powietrza oraz pomaga usunąć drobne cząsteczki wosku.

Praca nad uzyskaniem wysokiej jakości miodu rozpoczyna się w pasiece. Niestety chęć ułatwienia pracy pszczelarzowi często niekorzystnie wpływa na jakość gotowego produktu. Powinna być produkowana w komercyjnych plastrach, a nie w tych przeznaczonych do hodowli czerwiu – w nich ciemnieje, dodatkowo zawiera podwyższoną zawartość pyłku, co utrudnia jego filtrację. Ciemnienie następuje jeszcze szybciej, jeśli miód ma wysoką zawartość wilgoci. Dzieje się tak również z nektarem, który często zawiera ponad 65% wody.


Pszczoły chętniej zbierają nektar zawierający średnio około 60% wody, której po kilku dniach ilość spada do 20% lub mniej. Dzieje się tak w wyniku jego przetwarzania przez pszczoły ulowe, które wielokrotnie przenoszą dojrzewający nektar z jednej komórki do drugiej i wtłaczają ciepłe powietrze między plastry. Dodatkowo nektar jest stale wzbogacany enzymami przyspieszającymi inwersję sacharozy. Ustalono, że pszczoły preferują nektar zawierający około 50% cukrów.

Istnieje wiele rodzajów urządzeń do odsklepiania o strukturze plastra miodu: ogrzewane parą, ogrzewane elektrycznie i po prostu mechaniczne. Wszystkie są do zaakceptowania, a pożądany typ wybierany jest w zależności od okoliczności. W sprzedaży dostępny jest specjalny sprzęt do rozszczelniania, który rozbija nakrętki woskowe na drobne cząstki, które następnie wpadają do miodu. Powinieneś albo odmówić, albo zająć się usuwaniem cząstek wosku z miodu.

 Cały wydobyty miód należy przefiltrować. Najlepiej i najwygodniej zrobić to natychmiast po odciągnięciu, gdy jest jeszcze płynny i ciepły. Wiele czynników utrudnia filtrowanie miodu. Lepkość miodu bardzo wzrasta, gdy jego temperatura spada poniżej 35°C. Filtr szybko się zatyka, jeśli w miodzie znajdują się duże kawałki lub granulki wosku lub gdy spływa on bezpośrednio po siatce, zapobiegając przedostawaniu się cząstek na powierzchnię. Skuteczne filtrowanie dużych ilości miodu wymaga miski olejowej, urządzeń do podgrzewania miodu i dobrego filtra.

 Po przepompowaniu do miski spływa miód z miodarki oraz ze stołu do rozszczelniania plastrów. Tutaj największe cząstki zanieczyszczeń są bardzo łatwo usuwane za pomocą szeregu przegród zainstalowanych w poprzek studzienki. Do przetworzenia dużej ilości miodu niezbędne jest posiadanie kilku osadników, które należy ustawić na różnych wysokościach w ogrzewanym, suchym i dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Taki system zapewnia wystarczające oczyszczenie miodu. Musi przejść przez część studzienki, w której wosk i powietrze są rozdzielane, zanim dostanie się do filtra. Miód w osadnikach w temperaturze 30°C dojrzewa w 3-4 dni.

 Aby ułatwić filtrację za pomocą siatek, miód powinien mieć temperaturę około 30-35°C. Sposób filtracji i rodzaj filtra dobiera się w zależności od objętości i warunków pracy. Tylko stosując filtry odpowiedniego typu można mieć pewność, że opakowanie spełnia wymagania dotyczące jakości miodu.

 Sprzęt musi być dobrze przystosowany do produkcji wysokiej jakości miodu i być w stanie szybko go wydobyć przy jak najmniejszym nakładzie pracy. Aby to zrobić, konieczne jest, aby pielęgnacja sprzętu była bardzo prosta.

Współczesne ule są dość zgodne z zadaniami dalszego rozwoju pszczelarstwa. Skrzynka do odchowu czerwiu i nadstawka magazynu miodu powinny mieć różne rozmiary, ponieważ nie ma potrzeby, aby były wymienne. Plastry przeznaczone do przechowywania w nich miodu powinny być wykorzystywane wyłącznie do tego celu. Ramki grzebieniowe powinny być wygodne dla pszczół do składania miodu, a także do rozpakowywania i pompowania. Nadstawki sklepowe muszą być wykonane w takim rozmiarze, aby pszczelarz mógł z łatwością nimi manipulować – nie powinny być bardzo ciężkie. Miód najlepszej jakości pozyskiwany jest w lekkich grzebieniach opraw sklepowych o wymiarach 435x145 mm. Ponadto pszczoły szybko napełniają je miodem i pieczętują. Rozmiar oprawki magazynka zapewnia możliwość drukowania grzebieni jednym ruchem noża. Ich stosowanie ułatwia pracę opiekuńczą pszczołom, zmniejsza napięcie w pracy oraz zwiększa ilość wypompowywanego miodu w ciągu dnia. Jak
plastry te nie służą do hodowania w nich czerwiu, miód zachowuje swój naturalny kolor i wysoką jakość.

Obecnie miód o strukturze plastra miodu, czyli pokrojony, który nie jest poddawany żadnej dodatkowej obróbce, jest bardzo poszukiwany na rynku i jest bardzo ceniony, zachowuje swoje wartości odżywcze, aromat i smak. Tylko świeżo zbudowane plastry nadają się do uzyskania wysokiej jakości miodu plastrowego. W nich miód nie krystalizuje przez 8-10 miesięcy i ma atrakcyjną prezentację.

 Projekt ula powinien być taki, aby zminimalizować czas spędzony na opiece nad pszczołami przy efektywnym wykorzystaniu mechanizacji zarówno w małych punktach początkujących pszczelarzy, jak i przy dużych pasiekach.

Комментариев нет:

Отправить комментарий

Мед розмарина

Мед розмарина Розмарин — лекарственное ароматическое растение, используемое в фитотерапии, косметике и очень популярная пряность. Розмаринов...